Drukuj

Na przestrzeni od września 2016 r. do czerwca 2017 r. biblioteka szkolna współpracowała z Filią nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

26 września 2016 r. uczniowie kl. III wzięli udział w wykładzie p.Tomasza Kaszy w ramach cyklu „Kultura żywego słowa”. Tematem wykładu były „Rozmowy o literaturze. Współczesność”.

24 października 2016 r. w ramach cyklu „Historia Polski w zarysie” uczniowie kl. III eT wzięli udział w warsztatach historycznych „Kasi kręci z Jasiem”. Warsztaty poprowadził p. Zygmunt Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. „Kasia kręci z Jasiem – czyli jak SB inwigilowała rzeszowskich harcerzy” to zajęcia przygotowane w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?” w oparciu o materiały wytworzone przez służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Harcówka”. Warsztaty miały na celu przybliżyć młodzieży historię tego okresu, jego uwarunkowania, a także sytuację ówczesnej młodzieży.

14 listopada 2016 r. w ramach cyklu „Komunikacja międzykulturowa” młodzież Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w prelekcji nawiązującej do historii i tradycji Japonii na temat: „Japonia: ciekawe historie”. Prelekcję wygłosili p. Anna Wysokińska-Zajchowska – doktorantka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Paweł Zajchowski – znawca japońskiej sztuki walki jujutsu. Zajęcia poświęcone zostały elementom związanym z kształtowaniem się kultury japońskiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kluczowym dla zrozumienia obyczajów i historii Japonii elementem – religią. Poruszona została również etyka Bushido. Opisany został hierarchiczny układ japońskiej rodziny, stanowiący podstawę relacji społecznych po dziś dzień.

2 grudnia 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w wykładzie p.Tomasza Kaszy w ramach cyklu „Kultura żywego słowa”. Tematem wykładu były „Rozmowy o literaturze. Młoda Polska i jej twórcy”.

6 lutego 2017 r. odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Komunikacja międzykulturowa” na temat „Jujutsu – sport japoński”. Młodzież z kl. III eT zapoznała się z genezą i rozwojem japońskiej sztuki walki oraz z sylwetkami najwybitniejszych mistrzów jujutsu. Wykład zwieńczony został pokazem wybranych chwytów oraz cięć mieczem katana.

20 lutego 2017 r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyli w warsztatach literackich „Warsztaty tworzenia tekstów” (cz. 1) prowadzonych przez p.Tomasza Kaszę z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

20 marca 2017 r. odbyły się warsztaty literackie (cz. 2) „Interpretacja poezji i prozy” z udziałem naszych uczniów. Poprowadził je p.Tomasz Kasza.

15 maja 2017 r. młodzież wysłuchała prelekcji p. Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na temat „Współtwórcy Niepodległości Polski: Piłsudski, Dmowski, Haller, Paderewski”.

22 maja 2017 r. młodzież uczestniczyła w seminarium na temat „Jądro ciemności – twórczość Josepha Conrada Korzeniowskiego”.

Tegoroczna współpraca z Filią nr 7 WiMBP w Rzeszowie zakończył 19 czerwca 2017 r. Maraton Głośnego Czytania pod hasłem: „Na bal z Mistrzem i Małgorzatą”.