201 lat temu, 5 maja 1819 r., urodził się Stanisław Moniuszko, wybitny polski kompozytor pedagog, dyrygent, organista, twórca wielu pieśni, oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Był jednym z największych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem polskiej opery narodowej. Uważany jest za czołowego przedstawiciela gatunku pieśni w muzyce polskiej.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec uczestniczył w kampanii napoleońskiej. Muzyki uczył się w dzieciństwie pod okiem matki, w Mińska u Dominika Dziewanowskiego, w Warszawie u Augusta Freyera i w Berlinie u Carla Rungenhagena. Po ślubie z Aleksandrą Mullerówną zamieszkał Wilnie, gdzie uczył gry na fortepianie i był kościelnym organistą. Zaczął dawać koncerty w Wilnie i w Rosji. Po sukcesie opery „Halka” - opowiadającej historię tragicznej miłości góralki do szlachcica Janusza - Moniuszko odbył trasę koncertową po Niemczech i Francji. Objął stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie. Drugim wielkim sukcesem kompozytora była opera „Straszny dwór”, która miała podtrzymywać na duchu Polaków po klęsce powstania styczniowego.

Inspirację do tworzonej muzyki czerpał często z kultury ludowej. Oprócz oper (m.in. „Halka”, „Hrabina” „Straszny dwór”, „Flis”, „Paria”), baletów (m.in. „Monte Christo”, „Na kwaterunku”), operetek (m.in. „Jawnuta”, „Nocleg w Apeninach”, „Ideał”) Stanisław Moniuszko tworzył pieśni wydane jako wielki cykl „Śpiewnik domowy”. Najbardziej znane melodie to: „Prząśniczka”, „Znaszli ten kraj”, „O matko moja miła”. Jego twórczość obejmuje także kantaty (m.in. „Sonety krymskie” i „Widma”), msze, uwertury koncertowe i utwory fortepianowe.

Stanisław Moniuszko zmarł na atak serca w 1872 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zachęcamy do wysłuchania niektórych pieśni S. Moniuszki: