Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 1995. Celem jego obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Istnieje potrzeba międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania pustynnienia i skutków suszy. Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało państwa do realizacji postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach poważnie dotkniętych suszą i pustynnieniem, zwłaszcza w Afryce.

Polska przyjęła Konwencję 17 listopada 2001 roku. Mogłoby się wydawać, że temat suszy i pustynnienia to temat dla nas odległy jak sama Afryka. Nic bardziej mylnego. Zjawiska te dotyczą również Polski. Susze w Polsce są coraz częstsze. W latach 1951-1981 odnotowano w Polsce sześć susz (jedną średnio co 5 lat), w latach 1982–2011 aż 18 (występowały średnio co 2 lata), a od 2013 – susza dotyka nas każdego roku. W 2020 roku po raz pierwszy doświadczyliśmy suszy już wiosną. Uczeni z grupy doradczej ds. spraw kryzysu klimatycznego powołanej przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN) przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Mamy złudne poczucie bezpieczeństwa, a jak tłumaczy prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Geofizyki PAN:

Musimy pamiętać, że suszę nie zawsze widać gołym okiem, widać ją w rzekach i w zbiornikach podziemnych. Na pewno grożą nam kłopoty z dostępem do części owoców i warzyw, na pewno będziemy musieli wprowadzać nowe uprawy, realne są także kłopoty z dostawami prądu, ale przede wszystkim grozi nam pustynnienie Polski. Zatem jeśli nie podejmiemy działań przeciwdziałających suszom, nasz kraj zmieni się w step.”

Lekarstwem na pustynnienie Polski jest retencjonowanie, czyli przechwytywanie wody, kiedy jest jej nadmiar i oddawanie, kiedy panuje susza. Kluczowy czynnik to ochrona naturalnego krajobrazu, środowiska wodnego i bioróżnorodności.

Źródła: www.teraz-srodowisko.plwww.wikipedia.org