Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.



Informacje o wolnych miejscach pracy można uzyskać z kilku źródeł.

Ogłoszenia prasowe - bogatym źródłem informacji na temat aktualnych, wolnych stanowisk pracy jest na pewno prasa.

Warto zajrzeć do prasy ogólnopolskiej, która często zamieszcza specjalne dodatki dla osób szukających pracy .Podczas poszukiwania interesującego Cię ogłoszenia nie zapominaj o gazetach lokalnych wydawanych w Twoim regionie. Wielu pracodawców korzysta z takiej formy szukania pracowników. Ogłoszenia o pracę pojawiają się też w prasie darmowej, rozdawanej na ulicach w większych miastach. Koniecznie zaglądaj też do prasy z Twojej branży, prasy specjalistycznej - bardzo często można tam znaleźć dobre ogłoszenia na poważne stanowiska. Pewnie nie wszystkie są dla Ciebie.
Musisz więc zastanowić się czy: 


•    Praca z oferty odpowiada Ci (czy chcesz ją wykonywać) 
•    Posiadasz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje (czy możesz tę pracę wykonywać) 
•    Spełniasz wymagania zawarte w ofercie? 
Każdą ofertę warto analizować pod kątem wydobycia z niej jak największej ilości informacji dotyczących: 
•    Pracy (jaki jest charakter i warunki proponowanej pracy) 
•    Wymagań stawianych pracownikowi 
•    Firmy, która zamieściła ofertę 
Zdarzają się też oferty, które już na pierwszy rzut oka wyglądają mało wiarygodnie i nierzetelnie. Jak je rozpoznać?
Przeważnie znajdują się one w ogłoszeniach drobnych, a ich autorzy zamiast adresu podają tylko numer skrytki pocztowej lub numer telefonu.
Nie warto również "zawracać sobie głowy" ofertami, w których za otrzymanie pracy lub za informację o pracy trzeba zapłacić.

Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy - znajdź firmy, w których chciałbyś pracować i wyślij swoje dokumenty aplikacyjne (pamiętaj, żeby nie wysyłać jednego dokumentu do wszystkich firm). Adresy firm w wybranych przez siebie branżach znajdziesz m.in. na stronach Panoramy Firm

Warto odwiedzać strony internetowe potencjalnych pracodawców, firm czy organizacji. Często zdarza się tak, że firmy, prowadząc rekrutację na wybrane stanowiska, zamieszczają ogłoszenia o pracy na swoich stronach internetowych w specjalnych zakładkach "pracuj z nami" lub "kariera". Ponadto Internet możesz wykorzystać jako źródło informacji o działalności danej firmy, co z kolei przyda się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Agencje pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego - coraz częściej na rynku pracy możemy obserwować ogłoszenia z Biur pośrednictwa pracy oraz z agencji doradztwa personalnego. Posiadają one ofertę skierowaną do osób szukających stałego zatrudnienia, jak również chcących podjąć pracę tymczasową - więcej o pracy tymczasowej:www.praca-tymczasowa.vrl.pl

Pamiętaj, że agencje i biura pośrednictwa pracy nie mogą pobierać żadnych opłat za znalezienie Ci pracy!

Przykładowe linki do stron internetowych agencji pośrednictwa pracy, na których znajdziesz aktualne oferty pracy:

www.activeplus.com.pl

www.ipk.com.pl

www.wakat.com.pl

www.adecco.pl

Urząd Pracy - w miastach powiatowych znajdują się Powiatowe Urzędy Pracy. Zajmują się pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym. Oprócz korzystania z ofert pracy możesz uczestniczyć w organizowanych tam kursach i szkoleniach.

W Wojewódzkich Urzędach Pracy działa Centrum Planowania Kariery Zawodowej. Jest to wyspecjalizowana komórka, która pomoże Ci lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Pracownicy Centrum pomogą Ci w podejmowaniu decyzji zawodowych, w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Uzyskasz również informacje na temat możliwości rozwoju, jak również na temat możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji W naszym

W naszym mieście    Centrum  Informacji i Planowania Kariery Zawodowej znajdziesz na stronie www.wup-rzeszow.pl

Korzystaj z serwisu informacyjnego Urzędów Pracy www.praca.gov.pl znajduje się tu baza adresowa Urzędów Pracy w kraju oraz profesjonalne porady z zakresu doradztwa zawodowego. ABC szukania pracy, praca za granicą (lista firm posiadających uprawnienia do prowadzenia pośrednictwa pracy za granicą i w kraju), prawo, rynek pracy. W zakładce adresy urzędów znajdziesz Twój Urząd Pracy.
Dla "świeżych" absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe, został przygotowany program stażowy. Zgłaszając się do Powiatowego Urzędu Pracy otrzymasz informacje na temat wymagań, jakie trzeba spełnić, by zakwalifikować się na staż. Przedstawione zostaną Ci również przykładowe oferty, z których możesz skorzystać. Mimo, że wynagrodzenie za staż nie jest duże, na pewno pozwoli Ci na zdobycie cennego doświadczenia, jak również przyczyni się do zwiększenia Twojej atrakcyjności na rynku pracy.

Jeśli interesuje Cię tematyka stażu sprawdź informacje: www.bk.uwb.edu.pl/index.php?action=poradnik/staze

Inne osoby - twoja sieć kontaktów to: rodzina (bliższa i dalsza), przyjaciele, koledzy, znajomi i ich rodziny, ich znajomi. Wszystkie te osoby mogą Ci pomóc.
Muszą wiedzieć jednak, czego oczekujesz. A to możesz powiedzieć im tylko TY - powiedz im jakiej pracy szukasz, podaj 1 - 2 zawody, które wchodzą w grę, powiedz o swoich zainteresowaniach, zdolnościach, sukcesach, własnych mocnych stronach i cechach charakteru.
Krótko i zwięźle - tak, aby mogli zapamiętać! W tym celu możesz zrobić swoją wizytówkę, czyli wizytówkę osoby, która poszukuje konkretnej pracy. Nie zobowiązuj ich do szukania Ci zatrudnienia, zasygnalizuj jedynie swoją gotowość do aplikowania na wolne stanowiska. Przygotuj swoje cv i przekaż je osobom, które mogą mieć wpływ na Twoje zatrudnienie.

Networking - Jeżeli chcesz nawiązać kontakt z ludźmi z branży, włącz się w działalność serwisów internetowych zajmujących się networkingiem. Networking to celowe zawieranie znajomości w celu wykorzystania ich, by znaleźć nową, ciekawą pracę.
Poniżej znajdziesz adresy portali internetowych zajmujących się takim sposobem rozwoju kariery zawodowej.

www.profeo.pl

www.goldenline.pl

www.bnipolska.pl

Możesz uczestniczyć w dyskusjach na forach internetowych, korzystać z wiedzy i pozycji poznawanych osób. Nastawiaj się na wymianę korzyści, na pewno i Ty możesz coś zaoferować.


Aukcje pracy - jeżeli szukasz dodatkowej pracy lub ciekawego zlecenia, warto zajrzeć na strony internetowe będące aukcjami pracy. Znajdziesz na nich oferty zleceniodawców, jak również możesz sam umieścić swoją ofertę wykonania pracy:

www.aukcje2hire.net

www.aukcjepracy.pl

www.aukcjezlecen.pl

www.intauz.eu

www.zlecenia.przez.net

Ochotnicze Hufce Pracy - pracę może podjąć każdy, kto skończył 15 lat. O pracę i kursy można pytać w lokalnych jednostkach OHP lub szukać na stronach internetowych www.ohp.pl. Obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy".
W ramach OHP powstały Młodzieżowe Centra Kariery orz Mobilne Centra Informacji Zawodowej. Tworzą one sieć profesjonalnych, otwartych dla młodzieży placówek poradnictwa i informacji zawodowej. Również tam możesz szukać porad, gdzie znaleźć pracę.

Biura Karier - są instytucjami wspomagającymi studentów i absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy, działającymi na uczelniach wyższych. Często w biurach karier można znaleźć również oferty pracy dla młodzieży. Oprócz wielu aktualnych ogłoszeń w Biurze Karier znaleźć można również ciekawą ofertę szkoleniową. Znajdź Biuro Karier w Twojej okolicy: www.studentnews.pl

Dodatkowe informacje pomocne w szukaniu pracy:

www.praca.bielsko.com.pl - tutaj znajdziesz informacje na temat różnych sposobów szukania pracy

www.abcpraca.pl- poradnik dla szukających pracy

www.praca.egospodarka.pl - informacje na temat skutecznego szukania pracy przez Internet

Jeśli chcesz poświęcić czas wakacyjny lub wolne chwile w ciągu roku szkolnego na zarabianie pieniędzy, zobacz, jakich prac możesz się podjąć:
Akcje promocyjne 
- agencje marketingowe bardzo często poszukują młodych chętnych do tego typu pracy. Miejscem pracy są zazwyczaj centra handlowe, supermarkety, imprezy kulturalne.

Ankieter - to praca dla osób komunikatywnych, wytrwałych i z darem przekonywania.
Dystrybucja kosmetyków - możesz sprzedawać kosmetyki w charakterze przedstawiciela handlowego, akwizytora lub w kompaniach kosmetycznych typu Avon.
Plakaty i ulotki - roznoszenie ulotek to niełatwa praca, głównie dla młodzieży. Najczęściej są to ulotki sklepów i lokali gastronomicznych, banków, szkół lub salonów kosmetycznych.
Wpisywanie danych - przy tym zajęciu wymagana jest doskonała znajomość szybkiego pisania na klawiaturze. Dość często w okresie wakacyjnym, kiedy spora część pracowników bierze urlopy, zatrudniane są osoby do biur.
Zbieranie owoców w sezonie letnim - oferty zazwyczaj dotyczą zbierania truskawek, czereśni, porzeczek, agrestu. Jest to dość ciężka praca w różnych warunkach atmosferycznych.
Pomoc w barach, pubach, kelnerowanie, zmywanie naczyń - wystarczy, że w okresie letnim przejdziesz się głównymi ulicami Twojego miasta i przejrzysz oferty małych kawiarenek, sklepików, pubów, restauracji, a na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.