Ważne rocznice czerwcowe, o których warto pamiętać:

1–2 czerwca 1652 roku wojska Rzeczypospolitej zostały rozgromiono pod Batohem. Po bitwie doszło do rzezi na polskich żołnierzach i dowódcach, której dokonali Kozacy.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze od zakończenia II wojny światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu w Polsce. Zakończyły się zwycięstwem obozu „Solidarności”, który zdobył 260 na 261 możliwych mandatów.

5 czerwca 1942 roku Japończycy rozpoczęli odwrót spod Midway. Bitwa ta uważana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku.

6 czerwca 1794 roku wojska polskie doznały klęski pod Szczekocinami. Bitwa ta zapoczątkowała upadek powstania kościuszkowskiego, którego efektem był III rozbiór Polski w 1795 roku.

6 czerwca 1944 roku alianci wylądowali w Normandii. Była to największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen.

9 czerwca 1595 roku urodził się Władysław IV Waza, król Polski, tytularny król Szwecji i car Rosji, jeden z najwybitniejszych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

10 czerwca 1190 roku podczas III wyprawy krzyżowej zginął cesarz niemieckie Fryderyk I Barbarossa.

13 czerwca 1611 roku wojska polskiego zdobyły Smoleńsk broniony przez Rosjan.

14 czerwca 1634 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła pokój w Polanowie, który kończył wojnę smoleńską toczoną w latach 1632–1634. Polska utrzymała nabytki terytorialne na mocy rozejmu w Dywilinie z 1619 roku, jednak Władysław IV Waza zrzekł się z tytułu cara moskiewskiego oraz pretensji do tronu carskiego.

18 czerwca 1815 roku Napoleon Bonaparte poniósł klęskę pod Waterloo. Bitwa ta przesądziła o ostatecznym upadku Bonapartego.

19 czerwca 1669 roku Michał Korybut Wiśniowiecki został wybrany na króla Polski. Za jego rządów doszło do podpisania w 1672 roku upokarzającego pokoju w Buczaczu, na mocy którego Polska zrzekała się na rzecz Turcji Podola i części Ukrainy oraz stawała się lennem tureckim. Panował do 1673 roku. Jego następcą został Jan III Sobieski.

20 czerwca  1566 roku urodził się Zygmunt III Waza, król Polski i wielki książę litewski oraz król Szwecji. Był jednym z najdłużej panujących władców w dziejach Polski (1587–1632).

21 czerwca 1305 roku zmarł Wacław III, król Polski w latach 1300–1305.

22 czerwca 1941 roku III Rzesza Niemiecka zaatakowała Związek Radziecki, rozpoczynając tym samym plan „Barbarossa”.

24 czerwca 972 roku pod Cedynią Mieszko I pokonał wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Bitwa pod Cedynią uważana jest za pierwszą bitwę w dziejach oręża polskiego.

25 czerwca 1447 roku Kazimierz IV Jagiellończyk został koronowany w Krakowie na króla Polski.

27 czerwca 1629 roku wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Koniecpolskiego rozbiły wojska szwedzkie dowodzone przez króla Gustawa Adolfa pod Trzcianą. Był to największy polski triumf nad Szwedami od czasów bitwy pod Kircholmem w 1605 roku.

28 czerwca 1651 roku rozpoczęła się bitwa pod Beresteczkiem, jedna z największych bitew lądowych XVII wieku w czasie powstania Chmielnickiego. Zakończyła się 10 lipca zwycięstwem wojsk polskich.

28 czerwca 1956  roku miał miejsce poznański czerwiec, pierwszy w Polsce protest społeczny przeciwko władzy komunistycznej. Zaczął się od strajku w zakładach Hipolita Cegielskiego, do protestu robotników na ulicy dołączyli poznaniacy. Wystąpienia robotników zostały krwawo stłumione przez władze komunistyczne.

30 czerwca 1587 roku w podwarszawskiej Woli rozpoczęła się wolna elekcja, w wyniku której nowym królem Polski został Zygmunt III Waza.

Opracowano na podstawie stron internetowych.