Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Nitkowanie to oczyszczanie zębów za pomocą nici dentystycznej. Jest to zabieg uzupełniający codzienne szczotkowanie zębów. Lekarze dentyści uważają, że niezbędny.

Dzisiejsze nietypowe święto obchodzimy od 2000 r., co jest zasługą amerykańskiej Krajowej Rady Nitkowania. Dzień Nitkowania nie jest obchodzony zawsze 27 listopada, ale zawsze w czwarty piątek tego miesiąca.

Dlaczego trzeba nitkować zęby?
Już kilka minut po posiłku znajdujące się w jamie ustnej bakterie zaczynają tworzyć płytkę nazębną, w której skład wchodzą m.in. martwe komórki błon śluzowych i resztki pokarmów. Efektem metabolizmu bakterii jest również obniżenie pH jamy ustnej, które może prowadzić do demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji do powstawania ubytków i rozwoju próchnicy. Płytka nazębna poza tym z czasem twardnieje i zmienia się w nieestetyczny osad i kamień nazębny. Regularne mycie zębów pomaga usuwać niebezpieczne bakterie z jamy ustnej i powierzchni zębów, ale niestety szczoteczka ze względu na swoje gabaryty nie dociera zazwyczaj do przestrzeni międzyzębowych, które są szczególnie narażone na rozwój bakterii. Od tego jest nić dentystyczna. Regularne nitkowanie zębów czyści trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, dzięki czemu chroni zęby przed powstawaniem kamienia nazębnego, rozwojem próchnicy, chorobami dziąseł, a także pomaga zachować świeży oddech.

Jaką nić wybrać?
W aptekach i drogeriach dostępne są bardzo różne rodzaje nici dentystycznych. Różnią się one między sobą m.in. grubością, materiałem z którego są wykonane i smakiem. Do kupienia są m.in. nici woskowane, niewoskowane, nasączone fluorem (pomagające w walce z próchnicą) albo smakowe (np. miętowe). Nici mają też różne grubości po to, aby można było je odpowiednio dopasować do wielkości przestrzeni międzyzębowych. Wybór odpowiedniej nici zależy od indywidualnych preferencji i zazwyczaj poprzedzony jest kilkoma próbami z różnymi produktami. Ważne być nić z łatwością wchodziła między zęby i by dało się nią spokojnie manewrować.

Jak używać nici dentystycznej?
Zabieg nitkowania wymaga delikatności i wyczucia, ponieważ wykonanie go zbyt gwałtowne grozi skaleczeniem dziąsła i przecięciem przyczepu nabłonkowego. Ważne jest aby nitkować zęby przed lustrem, aby kontrolować wszystkie ruchy.

  1. Rozpoczynamy od odcięcia ze zwoju ok. 35-40 cm nitki.
  2. Jej końce zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając
    pomiędzy nimi ok. 5 cm nici.
  3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków) delikatnie zaginamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją ruchami piłującymi przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowej.
  4. Po wprowadzeniu wykonujemy ruchy pionowe po krzywiźnie zęba.

Do kolejnych zębów należy używać czystych części nici.

Podczas pierwszych prób nitkowania może pojawić się delikatne krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, zabiegi trzeba kontynuować, ale z większą delikatnością. Te drobne niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w operowaniu nitką, są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nie wykonywanie zabiegu nitkowania.

Źródło: arie-stomatologia.pl, ferreus.pl