Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa obchodzony jest corocznie 2 grudnia, w rocznicę uchwalenia w 1949 roku Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji. Konwencję podpisano 21 marca 1950 roku w Lake Success w stanie Nowy Jork. Polska przystąpiła do niej dwa lata później.

Niewolnictwo, to nie tylko czarnoskórzy z kajdanami na nogach. W XXI wieku miliony ludzi nadal wiodą życie współczesnych niewolników, stają się ofiarami odrażających praktyk, takich jak handel ludźmi, praca przymusowa czy wymuszona prostytucja. Niezliczone dzieci są zmuszane do bycia żołnierzami, żywymi pułapkami bądź zmuszane do pracy w przedsiębiorstwach wyzyskujących robotników lub sprzedawane przez zdesperowane, głodujące rodziny. Kobiety są traktowane rzeczowo i zmuszane do prostytucji. Całe gospodarstwa domowe, a nawet całe wioski pracują w niewoli, by spłacić zaległe długi.

Szacuje się, że obecnie ponad 20 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie to ofiary współczesnego niewolnictwa. Celem ustanowienia Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Zniesienie Niewolnictwa jest wyeliminowanie współczesnych form niewolnictwa, takich jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, niewolnicza praca dzieci i zmuszaniu ich do udziału w konfliktach zbrojnych oraz przymusowych małżeństw.

Dzień po raz pierwszy obchodzony był w 1986 roku.

Źródła: www.fakt.pl. www.ekokalendarz.pl