Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Dzień Grzybów to takie święto, które niesie same korzyści: daje okazję do spaceru, a zebrane grzyby będą po uprzednim przygotowaniu smakowitym obiadem.

Grzyby, używane zwykle w celach kulinarnych, od najdawniejszych czasów w różnych regionach świata wykorzystywane są w przemyśle winiarskim, piwowarskim, medycynie ludowej, konwencjonalnej, a także jako źródło barwników czy składnik perfum.

Poniżej kilka ciekawostek o grzybach:

  • Największy okaz grzyba, jaki do tej pory odnaleziono, to Rigidoporus ulmarius z Chin. Ma on 10 metrów wysokości, 80 cm szerokości i waży niemal pół tony. Olbrzym rośnie na spodzie przewróconego pnia drzewa, który dostarcza mu niezbędną ilość składników odżywczych oraz możliwość dalszego wzrostu. Naukowcy szacują, że może zawierać aż 450 mln zarodników, a jego wiek szacują  na około 20 lat.
  • Przy pomocy grzyba herbacianego przyrządzany jest napój o tajemniczej nazwie Kombucha. Kombucha silnie pobudza przemianę materii, oczyszcza także krew, przez co jest traktowana jako uniwersalny środek leczniczy. Działa wspomagająco w leczeniu zaburzeń łaknienia, w przypadkach utraty ostrości  widzenia, w chorobach stawów, nerek, wątroby i włosów. Terapia Kombuchą wspomaga także leczenie bezsenności, kamieni żółciowych, otyłości, zaparć, biegunki, hemoroidów, zapalenia stawów, wrzodów oraz zaćmy. 
  • Japońscy naukowcy dowiedli, że w społecznościach, w których dieta jest bogata w grzyby ryzyko zachorowania na raka jest minimalne. Co ciekawe ich spożywanie pomaga również osobom chorym.
  • W pieczarkach zawarty jest kwas pantotenowy, który pobudza reakcje obronne organizmu i zapobiega zmęczeniu, a także niacyna, fosfor, witaminy z grupy B i żelazo. Zawierają znikomą ilość tłuszczów, dzięki czemu można je do woli przyprawiać śmietaną lub masłem. W jednej szklance pokrojonych pieczarek znajduje się tylko 40 kcal.
  • Podobnie jak ludzie, dzięki słońcu grzyby produkują witaminę D. Jest to o tyle interesujące, że same w ogóle nie potrzebują jej do życia. Mimo tego, gdy mogą,  „wystawiają się” do słońca.
  • Często można spotkać się z opinią, że grzyby są absolutnie bez żadnych wartości odżywczych, a dodaje się je tylko dla smaku. Prawda jest jednak taka, że grzyby dostarczają do organizmu człowieka witaminę B12 i są jedynym jej źródłem, które nie jest pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tego dobrze wpływają na odporność. Regularne spożywanie grzybów działa lepiej niż wiele zastrzyków przeciw grypie.
  • Trufle określane jako „białe złoto”, znane były już w czasach starożytnych. Fascynowały ludzi przez tysiące lat. Istnieją świadectwa, że obecne były w diecie ludów sumeryjskich, jak też za czasów patriarchy Jakuba (około 1700-1600 p. n. e.). Trufle są najdroższym produktem spożywczym świata. Popyt na nie jest ogromny, jednak ludziom wciąż nie udało się znaleźć skutecznej metody ich hodowli i uprawy. 
  • W Polsce występuje około 14 tysięcy gatunków grzybów, spośród których 4 tysiące to grzyby makroskopowe (wielkoowocnikowe), czyli te, które można zobaczyć gołym okiem. Pozostałe 8 tysięcy zobaczymy tylko pod mikroskopem (w 1 gramie gleby leśnej może być ich od kilku tysięcy do kilku milionów). Około 1100 gatunków to grzyby jadalne. Te, które lądują w naszym koszyku, to grzyby kapeluszowe.

Źródło: https://www.ogrodinfo.pl/, https://www.fakt.pl/