Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Zebry, podobnie jak wiele innych zwierząt, mają swoje święto. W tym dniu można dowiedzieć się o nich kilku ciekawostek jak choćby tego, że każda zebra jest niepowtarzalna. Układ pasków jest bowiem cechą indywidualną, dzięki czemu te zwierzęta rozpoznają się w stadzie.

Święto powstało w celu ochrony tych pięknych, pasiastych zwierząt.

Wyróżniamy 3 gatunki zebr: zebra Gravy’ego, zebra stepowa i górska. Tylko ta pierwsza uznana jest za gatunek zagrożony - jej populacja spadła w ciągu ostatnich 3 dekad o 54 %.

Skóra zebry jest czarna, więc można powiedzieć że są czarne w białe paski. Ich charakterystyczne umaszczenie jest oczywiście ochroną przed drapieżnikami. Kiedy zebry stoją w grupie, to ich wrogom ciężko jest wyróżnić jednego osobnika w morzu pasków. Mają też inny mechanizm obronny - uciekając przed dzikimi kotami, biegają zygzakiem. W 1883 roku w zoo w Amsterdamie umarł ostatni osobnik podgatunku zebry stepowej, który miał paski brązowo-złote.

Zebry są kuzynami koni. Chociaż nie wyglądają, są bardziej agresywne od swoich większych krewnych. Zebry mogą zakopać się na śmierć, ugryźć człowieka, a podobno były też przypadki zebry zabijającej lwa. Zebra potrafi też przegonić lwa, ponieważ biega z szybkością ok. 65 km/h.

W Dzień Zebry załóż pasiaste ubrania i pochwal się znajomym swoją wiedzą o tych zwierzętach!

Źródło: Bimkal.pl, Kalbi.pl