zdjecie

Dnia 16 października br. mija 44 rocznica od wyboru naszego rodaka kardynała Karola Wojtyły na papieża. Karol Wojtyła pełnił funkcję papieża prawie 27 lat. W czasie pontyfikatu dokonał wiele niezwykłych rzeczy, pobił wiele rekordów:

• Karol Wojtyła był pierwszym biskupem Rzymu nie-Włochem od 1522 roku, pierwszym Słowianinem i Polakiem sprawującym ten urząd.
  • Był pierwszym papieżem, który odpowiadał na pytania dziennikarzy - audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.
  • Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości. W drodze przebywał 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów, podróżując wygłosił 2,4 tys. oficjalnych przemówień. Jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański.
  • Podczas 140 beatyfikacji ogłosił 1318 osób błogosławionymi, a w czasie 55 kanonizacji 478 osób ogłosił świętymi.
  • Na oficjalnych audiencjach przyjął 1350 polityków, ogłosił 14 encyklik (zazwyczaj podpisywał je złotym atramentem), 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy.
  • W sprawach codziennych: czytał bez okularów, nosił na ręce zegarek, jeździł na nartach, pływał kajakiem, uprawiał wspinaczkę górską.
  • Był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (w Bolonii).
  • Znał 7 języków obcych, Biegle posługiwał się językami: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie, przemawiał po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.
  • Jedną z pierwszych decyzji po wyborze była rezygnacja z lektyki, w której do tej pory noszono papieży. W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudować basen i odnowić kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
  • Zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet.