Głównej zawartości

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kasiak/przyrzeczenie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kasiak/przyrzeczenie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Już na dobre w tradycję Rzeszowa wpisał się doroczny program dwudniowych obchodów rocznic przypominających o bohaterskim życiu i heroicznej śmierci najmłodszego pułkownika polskiej armii, rzeszowianina Leopolda Lisa-Kuli. W bieżącym roku obchodziliśmy kolejną, 98 rocznicę jego bohaterskiej śmierci. Tradycyjnie w tym dniu rzeszowscy strzelcy i orlęta składają swe pierwsze przyrzeczenie – zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby najważniejszym dla serca Polskiego wartościom: BÓG – HONOR – OJCZYZNA. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty ich strzeleckich ślubowań.

Ceremonia na cmentarzu Pobitno

Wieczór poprzedzający rocznicę śmierci Pułkownika wypełniła honorowa warta, modlitwa i złożenie wiązanek kwiatów na grobie patrona spoczywającego na rzeszowskim cmentarzu Pobitno. Przemarsz kilkudziesięciu strzelców z pochodniami, z werblem i strzelecką trąbką wygrywającą nostalgiczną melodię „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie” przywołały heroiczne czasy i oddały hołd najdzielniejszemu rzeszowskiemu strzelcowi, legioniście i oficerowi Wojska Polskiego.

Rzeszowskie uroczystości

W dniu 7 marca br. o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni w Rzeszowie strzelcy i orlęta wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele farnym pw. św. Wojciecha, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba. Podczas mszy miało miejsce przyrzeczenie „Orląt” Związku Strzeleckiego.

Kolejna część obchodów to uroczysty apel przed pomnikiem Pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad czterysta dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec Ojczyzny. Towarzyszyli im starsi koledzy – w sumie blisko tysiąc mundurowej młodzieży. Byli to adepci wojskowego rzemiosła, zarówno z Podkarpacia, jak i z wielu miejsc w Polsce i polonijnej diaspory. Ślubowanie odbyło się na historyczny sztandar leżajskich strzelców z 1927 r., który współufundował Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Wśród wyróżnionych strzelców, składających przyrzecznie na sztandar, znalazła się Joanna Choma z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie.

Rotę przyrzeczenia odczytał Leopold Kula, bratanek patrona strzeleckich organizacji w asyście dowódców jednostek i dyrektorów szkół z klasami mundurowymi i oddziałami „Strzelca”.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada młodzieży strzeleckiej wraz z kompanią reprezentacyjną 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Przemarszowi akompaniowała Orkiestra Reprezentacyjna podhalańczyków. Dumnie prezentowały się pododdziały i poczty sztandarowe jednostek strzeleckich.

{gallery}kasiak/przyrzeczenie{/gallery}